Poďme sa chvíľu vzdelávať


Každému z Vás celkom iste niekedy prišiel balík obalený stretch fóliou, inak tiež nazývanú prieťažná, fixačné, či "STRECK". Napadlo Vás ale niekedy, ako tento baliace produkt vznikol a kto ho vymyslel? Nemusíme pátrať hlboko v histórii, keďže stretch fólie taká, akú ju poznáme, existuje na trhu asi 30 rokov. Počiatky jej vzniku však siahajú o niečo ďalej a samozrejme tak ako u väčšiny objavov, stojí za jej vznikom v podstate náhoda.

Na konci 19. storočia nemecký chemik Hans von Pechmann vykonával experimenty vo svojom laboratóriu. Potom, čo ráno prišiel do laboratória, v jednej z rúrok našiel podivné zvyšky, ktoré vzhľadom pripomínali vosk. A tak čisto náhodou vynašiel polyethylen.V tom čase však pre tento materiál nebolo využitie a tak boli všetky dokumenty bezpečne uložené do archívu.

V roku 1933 dvaja vedci, Reginald Gibson a Eric Fawcett, experimentovali s plynom pod vysokým tlakom a na dne skúmavky zostala vosková substancie. Na strane vynálezcov ale tentoraz boli rozsiahle kontakty a veľa peňazí, po 2 rokoch tak začala priemyselná výroba polyetylénu.

O ďalšie polstoročie neskôr začala história prieťažné fólie. Na začiatku 70. rokov minulého storočia upozornila veľká a vplyvná americká prepravná spoločnosť na početné sťažnosti od svojich zákazníkov. V kancelárii dopravcu si klienti sťažovali na chýbajúce balíky. Spoločnosť teda skontaktovala spoločnosť Polymers Enterperises s požiadavkou, aby vytvorili nejaký nový, prevratný obal. Základné požiadavky boli: maximálna transparentnosť, pevnosť v ťahu a dobrej kontrakcie baleného tovaru.

Tak bola vynájdená stretch fólie, ktorej základ vytvoril vynález polyetylénu v 30. rokoch. Prvé testy nového obalu svedčili o úspechu: zákazníci dostali svoje zásielky neporušené a bezpečne zabalené.
Vykradnutiu zásielky teraz bolo nemožné, pretože by bolo treba poškodiť obal, čo by bolo vidieť.

V súčasnej dobe existuje stretch fólie nielen v priehľadnej variante, ale aj v čiernej a rôznych farebných prevedeniach. Na našom e-shope si môžete vybrať modrou alebo bielou variantu.
Taktiež ponúkame stretch fólie rozmanitých rozmerov.

Viete, že veľa predajcov neuvádza čistú váhu fólie, ale váhu fólie a papierové dutinky dohromady, kedy udávajú váhu napríklad 1,9 kg a dutinka môže vážiť až 680 g? Pritom 200 gramová dutinka unesie až 3 kg fólie.
Prečo zbytočne platiť za papier? U nás sa Vám to nestane! Vždy uvádzame váhu stretch fólie a dutinky zvlášť!
Taktiež Vám ponúkame rôzne druhy odvíjačov vrátane nami patentovaného Reel Off Set, ktorý je vhodný na klasickú stretch fóliu. Na malú stretch fóliu "granát" si u nás môžete zaobstarať odvinovače vyrobený špeciálne na ňu.