Zákaz používania bisfenolu A v termo kotúčoch a etiketách

Poznáte ich, každý deň s nimi nejeden z nás príde do styku. Reč je o účtenkách a adresných štítkoch. Vedeli ste ale, že až do tohto roku 2020 bolo dovolené používať účtenky, ktoré sú okrem iného karcinogénne?

Viete, že od januára 2020 musia všetky kotúčiky a štítky, ktoré dnes používa väčšina obchodov, podnikateľov a firiem, niesť označenie BPA free?
Podľa nariadenia komisie 2016/2235 nesmie byť od januára bisfenol A uvádzaný na trh v termografickom papiera v koncentrácii rovnej alebo vyššej ako 0,02%.

Tento druh papiera môžeme okamžite rozpoznať, pretože okamžite sčernie, ak ho priblížime k zdroju tepla (bisfenol bráni vymazanie vytlačených údajov) a mali by sme sa ich čo najmenej dotýkať.
Dokonca by nemali prísť do styku s potravinami a nemali by sme ich ani stláčať a vyhadzovať do koša.

 

Bisfenol A a dopad na zdravie

Vedci uvádzajú, že až 90% kotúčikov, ktoré sa do konca minulého roka používali v obchodoch, bolo karcinogénnych. Sú tlačené atramentom, ktorý obsahuje také chemikálie,
ktoré môžu viesť k rôznym druhom rakoviny, či môžu byť spojené aj s neplodnosťou, autizmom, alebo obezitou. U nás si môžete byť istí, že zakúpite iba BPA free účtenky!